Jasne czy ciemne panele podłogowe? Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?
Wybierając podłogę do domu lub mieszkania, pod uwagę wziąć należy nie tylko jej cenę, łatwość montażu czy parametry, takie jak odporność na wilgoć lub zarysowania. Równie istotne jest to, aby współgrała ona z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, tworząc jedną, spójną całość. Na sklepowych półkach spotkać możemy się z jasnymi i ciemnymi panelami podłogowymi. Które z nich wybrać? Podpowiadamy!
Jasne panele podłogowe – wady i zalety
Panele podłogowe utrzymane w jasnych odcieniach od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić – są one niezwykle uniwersalne i dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu zarówno skandynawskim, jak i prowansalskim, angielskim, glamour czy vintage. To ponadczasowe rozwiązanie, co do którego można mieć pewność, że równie korzystnie co dziś będzie się ono prezentowało za kilka lat. Jasne panele podłogowe świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach, optycznie rozjaśniając je i powiększając. Podłogę tego typu z powodzeniem zastosować można niemalże w każdym pomieszczeniu – czy to salonie, sypialni lub przedpokoju.
Jak stworzyć stylową aranżację wnętrza z jasnymi panelami w roli głównej? Miłośnicy stylu minimalistycznego, zestawić mogą je z białymi ścianami i prostymi meblami o geometrycznej formie. Fani kontrastów, pokusić mogą się o połączenie podłogi utrzymanej w jasnej tonacji z nieco ciemniejszymi elementami wystroju wnętrza, na przykład brązowymi, szarymi czy nawet czarnymi. Równie dobrze będzie się ona prezentowała w towarzystwie barwnych dodatków – czerwonych, niebieskich lub fioletowych.
Jakie są główne zalety jasnych paneli podłogowych? Jak już zostało wspomniane, są one rozwiązaniem uniwersalnym i ponadczasowym, które nigdy nie wychodzi z mody. Co więcej, podłoga tego typu nadaje wnętrzom lekkości i sprawia, że wyglądają one na większe niż w rzeczywistości. Sporą jej zaletą jest to, że kurz jest niemalże niewidoczny na jej powierzchni, co docenią wszystkie osoby, które nie mają zbyt dużo czasu na sprzątanie.
Oczywiście, jasne podłogi nie są pozbawione wad. Często ich odcień jest na tyle wyrazisty, że dominuje w pomieszczeniu i staje się jej kluczowym elementem, przyćmiewając znajdujące się tam meble i dodatki. Najlepiej, aby panele tego typu nie były zbyt jasne. Na białej podłodze widoczne będzie bowiem każde, nawet najmniejsze zabrudzenie. Sprawia to, że nie znajdzie ona zastosowania w domach czy mieszkaniach, w których mieszkają małe dzieci i zwierzęta.
Plusy i minusy ciemnych paneli podłogowych
Sporo zwolenników mają również ciemne panele podłogowe. Najczęściej są one wybierane przez miłośników stylu klasycznego, którzy gustują w szlachetnych, eleganckich wnętrzach. Podłoga utrzymana w ciemnej tonacji dobrze sprawdza się także w aranżacjach utrzymanych w stylu minimalistycznym, surowym oraz industrialnym. Związane jest to z tym, że bardzo dobrze komponuje się ona z meblami i dodatkami wykonanymi ze szkła, metalu czy kamienia. Ciemna podłoga to także sprawdzone rozwiązanie do wnętrz, w których króluje stylistyka glamour, vintage oraz kolonialna. Jaki kolor ścian najlepiej komponować będzie się z tego typu panelami? Dobrze sprawdzi się tu niemalże każdy odcień, z wyjątkiem czystej bieli. Uzyskany w ten sposób kontrast kolorystyczny może być zbyt mocny i wyrazisty. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie tu farba beżowa lub szara.
Jakie są wady ciemnych paneli podłogowych? Najlepiej stosować je w jasnych, przestronnych wnętrzach. Podłoga tego typu ma bowiem tendencję do optycznego pomniejszania pomieszczenia. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że kurz oraz pył są bardzo dobrze widoczne na ciemnych panelach, co wymusza ich regularne czyszczenie.
Jasne czy ciemne panele podłogowe – które wybrać?
Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od osobistych preferencji i wystroju danego wnętrza. Dobrze dopasowana pod kątem kolorystycznym podłoga będzie cieszyć oko i zachwycać swoim eleganckim wyglądem.
AC3, AC4, AC5, AC6, czyli klasy ścieralności paneli podłogowych bez tajemnic. Co trzeba wiedzieć o każdej z klas? Jak wybrać odpowiednią do swoich potrzeb?
Jakie podłogi do mieszkania? 5 rad, którymi warto się kierować.
Panele laminowane z V-fugą. Co sprawia, że są tak wyjątkowe?
Czy odpowiedź jest pomocna?
Dlaczego uważasz, że odpowiedź nie jest pomocna?
Dziękujemy za Twoją opinię.