CECHY I KORZYŚCI PŁYT OSB O KRAWĘDZI PIÓRO - WPUST22.04.2021

Niedługo minie czterdzieści lat od chwili, gdy płyty OSB pojawiły się na rynku. Czy znamy wszystkie możliwości jakie daje nam ten wyrób? Porozmawiajmy dziś o płytach czterostronne frezowanych na pióro-wpust. Prawidłowe zastosowanie tego rodzaju płyt przynosi szereg korzyści zarówno wykonawcom, jak i użytkownikom.

Płyty OSB – przyjazne dla człowieka i przyrody

Płyty OSB zagościły na naszym rynku budowlanym wiele lat temu. W zasadzie moglibyśmy szykować się powoli na okrągły jubileusz - niedługo „stuknie im” czterdziestka. Zbudowane z ukierunkowanych wiórów sosnowych są uniwersalne w zastosowaniu i przyjazne dla środowiska naturalnego. Chociażby dlatego, że do jej produkcji używa się drzew młodych i niskich i nie ma konieczności pozyskiwania materiału z pełnowartościowych lasów. Materiał na nie otrzymywany jest głównie z tak zwanych przecinek pielęgnacyjnych, czyli materiału przez leśników z reguły traktowanego jako odpad. Drewno stanowi zresztą przytłaczającą większość składu surowcowego. Bardzo niewielka ilość kleju PMDI wolnego od formaldehydu umożliwiły uzyskanie atestu Państwowego Zakładu Higieny i zaklasyfikowania do klasy higieny E1, czyli produktu przyjaznego dla środowiska i ludzi. Płyty te można używać nawet w szpitalach i szkołach, są bardzo wytrzymałe, łatwe w obróbce i możliwe do zastosowania niemal we wszystkich rodzajach prac budowlanych, czym zyskały przychylność wśród wykonawców jak i inwestorów. Zdążyliśmy się więc przyzwyczaić do ich zalet. Coraz częściej zdarza się również, że doceniamy ich estetykę, pozostawiając ich oryginalną, surową powierzchnię widoczną we wnętrzach. Płyty różnią się między sobą oczywiście grubością i formatem - to jednak nie jedyne rozróżnienie. Jeśli przyjrzymy się krawędziom płyt okaże się, że mogą występować w wersji prostej, lub łączone systemem pióro - wpust. Szczególnie interesujące są te ostatnie. Przede wszystkim dlatego, że ciągle niezbyt często używane. Może więc warto przyjrzeć się dokładniej ich zaletom i możliwościom.

Jak używać prawidłowo płyt frezowanych

Płyty frezowane czterostronnie doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie układane są na podkonstrukcji. Idealnym rozwiązaniem jest ułożenie podpór, które są dopasowane do formatu płyty OSB. Na rynku dostępne są podpory bazujące na profilach aluminiowych, stalowych, drewnianych czy też belek dwuteowych (np. SWISS KRONO I-Beam) zapewniających odpowiednio solidne punkty podparcia. Jak łatwo się domyślić – kluczowe jest ich precyzyjne rozmierzenie i dokładny montaż.

Najlepszymi przykładami zastosowania płyt OSB o krawędzi pióro – wpust będą tu przede wszystkim poszycia ścian działowych i ścian o konstrukcji szkieletowej, ale także wszelkiego rodzaju zabudowy poddaszy i inne prace remontowo-wykończeniowe. System ten znakomicie sprawdzi się również do wykonywania podłóg na legarach. Należy jedynie pamiętać, że łączenie pióro - wpust w żadnym wypadku nie zastępuje podpory i nie przenosi obciążeń. Dlatego właśnie tak istotne jest solidne oparcie każdego łączenia krótszych boków płyt na profilu (podporze).

Nie znaczy to oczywiście, że czterostronnie frezowanych płyt OSB nie można stosować do krycia dachów i stropów drewnianych, czyli w miejscach w których rozstawu podpór nie da się prosto dostosować do modułu płyty. Oczywiście sytuacją idealną także w tym przypadku jest, jeśli moduł konstrukcji zgadza się z wymiarem OSB, będą to jednak przypadki nieliczne. We wszystkich pozostałych krótsze krawędzie będą po prostu musiały być przycinane i łączone na podporze na styk, tak samo jak w wypadku typowych płyt o prostych krawędziach. Krawędzie dłuższe jednak pozostaną łączone na pióro - wpust, z wszystkimi zaletami tej metody.

Niech żyje precyzja!

Cóż więc daje taki rodzaj łączenia? Przede wszystkim doskonale równą płaszczyznę. To szczególnie ważne zwłaszcza w miejscach, w których powierzchnia wykonana z płyt OSB będzie wykończeniem finalnym, widocznym dla użytkowników, ale także tam, gdzie nierówności (zwłaszcza o ostrych krawędziach) mogą stanowić zagrożenie dla szczelności pokrycia. Równą płaszczyznę da się oczywiście uzyskać również stosując płyty o gładkich krawędziach - wymaga to jednak znacznie więcej pracy a także dokładności i precyzji - a więc więcej czasu. Stosowanie płyty o prostych krawędziach zwiększa również ryzyko wystąpienia efektu klawiszowania i wystających krawędzi. Położony na nich materiał izolacyjny łatwo może ulec przetarciu bądź przedziurawieniu. Ostatni przypadek dotyczy oczywiście głównie dachów, zwłaszcza krytych materiałami bitumicznymi, ale także na przykład ścian w łazienkach, które muszą być zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową pod warstwą wykończenia. W tym wypadku stosowanie płyt łączonych na pióro - wpust przestaje stanowić kwestię wyłącznie estetyczną, staje się istotnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo konstrukcji i komfort użytkowania budynku, a także jego bezawaryjne użytkowanie.

Jeśli jednak wrócimy do kwestii estetycznych - i tutaj płyty łączone systemem pióro - wpust mają ogromne zalety. Jeżeli płaszczyzna płyty ma pozostać surowa lub poddana innemu zabezpieczeniu, czym ma stanowić ozdobę naszego wnętrza - nic nie może zakłócić doskonałego wyglądu ścian i skosów dachu. Skoro tak - łączenia płyt również muszą być perfekcyjne i to bez dodatkowych prac takich jak szpachlowanie, spoinowanie czy też maskowanie krawędzi. Takie łączenia zapewni wyłącznie krawędzie pióro - wpust.

Płyta konstrukcyjna OSB/3 o krawędzi pióro – wpust doskonale nadaje się do:

  • poszyć połaci dachowych,
  • wykonania konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
  • montażu podłóg, podestów, stropów na podkonstrukcjach,
  • do wszelkich prac wykończeniowych.