Pół miliona dla szpitali od SWISS KRONO02.04.2020

SWISS KRONO, producent płyt i wyrobów drewnopochodnych z siedzibą w Żarach przeznaczyło 500 tys. zł na pomoc szpitalom w województwie lubuskim w walce z pandemią SARS-CoV-2. Środki zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia, sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej dla personelu placówek.

Lubuskie przedsiębiorstwo zdecydowało się udzielić wsparcia szpitalom i pracującym w nich lekarzom, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

  • Od samego początku czynnie włączamy się w walkę z epidemią koronawirusa i stąd wsparcie lubuskich szpitali. W obecnej sytuacji uważamy, że to coś naturalnego i niezmiernie ważnego. To także wyraz naszego szacunku do wszystkich służb walczących z epidemią – tłumaczy Maciej Karnicki, prezes SWISS KRONO sp. z o.o.

Firma wielokrotnie angażowała się w pomoc szpitalom z okolicy, jednak po raz pierwszy robi to na tak dużą skalę.

  • W podejmowanych przez nas działaniach prospołecznych zawsze na pierwszym miejscu stawiamy lokalną społeczność. Tutaj działamy od początku, wiele zawdzięczamy naszym pracownikom, którzy tu mieszkają i mają tu rodziny, stąd naturalna decyzja o pomocy szpitalom w województwie lubuskim - dodaje Jarosław Masina, rzecznik prasowy SWISS KRONO.

Które szpitale otrzymają wsparcie?

Żarskie szpitale 105. Kresowy Szpital Wojewódzki oraz Szpital na Wyspie - otrzymają od firmy po 100 tys. zł na specjalistyczne urządzenia medyczne i wyposażenie.

- Z tej kwoty 25 tys. zł trafi do Żagańsko-Żarskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym ze Schorzeniami Układu Oddechowego. Jesteśmy w trakcie finalizacji darowizny. Mamy również zadeklarowaną pomoc od Urzędu Miejskiego w Żarach, w wysokości 100 tys. zł. Za otrzymane środki planujemy zakupić: dyfuzory do dezynfekcji, respiratory przenośne, środki do dezynfekcji, pakiety ochrony osobistej, maseczki z filtrem HEPA - wylicza Deniz Mrozik, rzeczniczka wojskowej lecznicy.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim otrzyma od SWISS KRONO 15 łóżek o wartości 214 tys. zł, w które wyposaży oddział neurologiczny.

Firma przekazała ponadto 100 tys. zł na specjalistyczne urządzenia medyczne oraz wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze.

Uzbrojeni do walki z wirusem

Aktualnie w Polsce na chorobę COVID-19, wywołaną przez koronawirusa, choruje ponad 2.550 osób (stan na 01.04.2020), wśród których 47 na terenie woj. lubuskiego. To tutaj odnotowany został pierwszy przypadek w kraju. Dziś pacjent 0 ma się dobrze, po 16 dniach pobytu w zielonogórskim szpitalu, 17 marca opuścił oddział z negatywnym wynikiem testu. Do tej pory w całym kraju z powodu koronawirusa zmarły 43 osoby, z czego znaczna większość miała choroby współistniejące. W woj. lubuskim dotąd nie było przypadków śmiertelnych.

Powrót