Historia SWISS KRONO 17.02.2021

Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby sprostać Państwa oczekiwaniom. Kreujemy nowe, ulepszone produkty, pracujemy nad innowacyjnymi rozwiązaniami, testujemy, sprawdzamy, wymyślamy… Dziś marka SWISS KRONO znana jest nie tylko w Polsce, ale także w kilkudziesięciu krajach świata.

Ale cofnijmy się wstecz, do roku 1994. Szwajcarski inwestor przejął Państwowe Zakłady Płyt Wiórowych w Żarach. Dzięki wielomilionowym nakładom zmodernizował park maszynowy oraz technologię. To był początek wielkich zmian. Na przestrzeni lat rozwijaliśmy linie produkcyjne, wprowadzaliśmy nowe produkty, ale także inwestowaliśmy w wykwalifikowanych pracowników. Nasza załoga to zespół profesjonalistów.

W zakładzie SWISS KRONO w Żarach mamy 3 linie ContiRoll do ciągłej produkcji:

  • płyt wiórowych, która została wprowadzona w 1995 i zrewolucjonizowała pracę fabryki w Żarach.  To pierwsza w Polsce prasa typu ContiRoll, zapewniająca najwyższe parametry płyty, nieosiągalne w innych technologiach
  • w 1997 uruchamiamy ciąg do produkcji płyt OSB, pierwszy na świecie w technologii ContiRoll. To inwestycja na międzynarodową skalę
  • trzecia linia w technologii ContiRoll powstaje w 1998 i służy do produkcji płyt MDF. To daje impuls do rozwoju nowych produktów, głównie podłóg laminowanych i paneli ściennych

Dla zapewnienia ciągłości produkcji, w 2000 r. wybudowaliśmy linię do produkcji kleju i żywic syntetycznych. Warto wspomnieć, że od 22 lat działalność opieramy na zintegrowanym systemie zarządzania firmą SAP/R3. Na przestrzeni lat, dużych inwestycji na terenie fabryki było tak wiele, że nie sposób wszystkiego wymienić. 

Naszym Klientom dostarczamy naturalne materiały drewnopochodne. Firma nieustannie optymalizuje nie tylko asortyment, ale także wszystkie procesy produkcyjne i biznesowe, zarówno pod względem technologii, jak i ekologii. Stąd w 2006 zakład został podłączony do sieci gazowej. Rok później uruchomiliśmy biologiczną oczyszczalnię ścieków. Największa inwestycja ekologiczna miała miejsce w 2008, kiedy to uruchomiliśmy filtr kondensacyjny. Natomiast 3 lata temu uruchomiliśmy BIO- Elektrofiltr  gazów odlotowych z suszarni linii MDF.

Warto dodać, że w 2017 wybudowaliśmy w Zielonej Górze osiedle SWISS KRONO HOUSE w technologii lekkiego szkieletu. Dzięki temu domy te są energooszczędne, ekologiczne i mają niskie koszty użytkowania. 

Ponadto mocno angażujemy się w akcje charytatywne i społeczne, szczególnie na lokalnym rynku. Wspieramy kluby sportowe: BC SWISS KRONO, Promień Żary oraz Agros. W 2009 zostały wybudowane dwa Rodzinkowe Domy Dziecka w Żarach. Powstały ciepłe, przytulne domy, w których łącznie może przebywać 28 dzieci. Każdy dom ma pięć pokoi, trzy łazienki, cztery toalety, kuchnię połączoną z salonem. Mieszkają tu dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Kolejna lokalna inwestycja, to otwarcie siłowni w Zielonym Lesie w Żarach w 2014, z której z powodzeniem korzystają nie tylko żaranie, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Ważnym dla nas i naszych Partnerów wydarzeniem, jest organizowany rokrocznie w styczniu, już od 22 lat Koncert Noworoczny, podczas którego nagradzamy osoby z woj. lubuskiego, które w mijającym roku wyróżniły się i znacząco zasłużyły się dla swojej lokalnej społeczności. 

Wciąż szukamy nowych rozwiązań, wciąż się rozwijamy i dostarczamy produkty nie tylko użyteczne, ale przede wszystkim o wysokiej jakości.

Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami już od 27 lat!

GALERIA

Powrót