670 drzew i krzewów – aż tyle nowych „zielonych” mieszkańców Żar przybyło w piątek 19 października dzięki akcji „Posadź drzewko z Kronopolem”. Tym samym już za kilka lat w pasie pomiędzy żarską obwodnicą a ogródkami działkowymi „Relax” w Żarach będzie można przechadzać się pięknym, zielonym laskiem. 

Akcja „Posadź drzewko z Kronopolem” była kolejnym przedsięwzięciem ekologicznym Kronopolu w ostatnim czasie w ramach projektu Kronoland, skupiającego wszystkie działania na rzecz środowiska, prospołeczne oraz dobroczynne podejmowane przez spółkę w regionie. We wrześniu w ramach projektu Kronoland w Żarach został uruchomiony niebieski szlak turystyczny w Zielonym Lesie (więcej informacji tutaj).

5 godzin wytężonej pracy, 670 sadzonek i 1.000 kg śmieci

Zgodnie z planem wszyscy mali i duzi przyrodnicy spotkali się o godz. 10:00 na terenie za ogródkami działkowymi przy ul. Wieniawskiego. Byli z nami uczniowie żarskich szkół wraz z opiekunami, okoliczni mieszkańcy Żar, przedstawiciele Urzędu Miasta, a także pracownicy Kronopolu.

Sygnał do startu dał Maciej Karnicki, prezes Kronopolu, który również zasadził kilka drzewek. Ponieważ pogoda wyjątkowo dopisywała w ten październikowy poranek, wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Plan działania zakładał zasadzenie ok. 300 sadzonek drzew i krzewów. Jednak szybko okazało się, że to stanowczo za mało. Mimo ciężkich warunków terenowych i silnego słońca, młodzi żaranie pracowali z ogromnym zapałem. Łącznie, wspólnymi siłami, w pobliżu obwodnicy stanęło aż 370 drzewek i 300 krzewów!

Ale to nie jedyny wkład uczestników akcji w ekologiczny rozwój Żar. W czasie nasadzeń żarscy przyrodnicy wysprzątali cały pobliski teren, zbierają ponad 1000 kg śmieci!

Aby zobrazować, jak korzystny wpływ dla naszej społeczności będzie miała akcja nasadzeń, zamieszczamy kilka faktów:

  • Przeciętne drzewo absorbuje 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu, produkując przy tym 727 kg tlenu;
  •  Z 1 m2 powierzchni liściowej drzew i krzewów do atmosfery dostaje się od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu;
  • Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat życia;
  • Sto drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie; w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń pyłowych;
  • Jedno duże drzewo (25 metrów wysokości) usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują dwa domy jednorodzinne.

Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji „Posadź drzewko z Kronopolem”, w szczególności dyrekcjom żarskich szkół, uczniom oraz mieszkańcom Żar obecnym w czasie piątkowych nasadzeń, a także strażakom za pierwsze podlewanie.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zrobiliśmy wiele dobrego dla Żar!

Powrót