Nowe domy dla wróbli i sikorek w żarskim Zielonym Lesie 26.03.2015

20 marca 2015 roku żarska spółka Kronopol, we współpracy z Nadleśnictwem Lipinki Łużyckie, zorganizowała akcję wieszania budek lęgowych dla ptaków na terenie Zielonego Lasu w Żarach.  W wydarzeniu udział wzięła także 34-osobowa grupa uczniów klas piątych ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Żarach.

Wieszanie budek lęgowych to kolejna akcja edukacyjna Kronopolu skierowana do najmłodszych mieszkańców Żar, mająca na celu zachęcenie uczniów do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w dziedzinie ochrony środowiska.

„Akcja wieszania budek lęgowych z jednej strony ma na celu zwiększenie populacji ptaków, z drugiej zaś powinna zachęcić młodych ludzi do poświęcenia uwagi przyrodzie i wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Spacer po Zielonym Lesie jest idealną okazją, by pokazać, jak wiele atrakcji czeka na tych, którzy zdecydują się odejść od komputera i wyjść z domu, dzięki temu dzieci poznają tajniki życia lasu”– komentuje Tomasz Rola koordynator projektu.

Spacer po Zielonym Lesie odbył się pod czujnym okiem pani leśniczy Doroty Boniec z Nadleśnictwa Lipinki Łużyckie. Przewodnik i gospodarz wydarzenia opowiedziała uczniom wiele ciekawych historii związanych z Zielonym Lasem i jego mieszkańcami.

W trakcie spaceru uczestnicy akcji, przy pomocy pracowników Kronopolu, zawiesili łącznie 10 budek lęgowych przeznaczonych głównie dla wróbli i sikorek. Każdy z ptasich domków został wcześniej specjalnie ozdobiony przez uczniów. Każda z budek została także zarejestrowana w systemie GPS - co znacząco ułatwia jej lokalizację.

Dodatkową atrakcją podczas spaceru było wspólne podziwianie częściowego zaćmienia słońca oraz chwila zabawy na ufundowanej w zeszłym roku przez Kronopol i firmę Tempus siłowni pod chmurką.

Po spacerze, na uczniów i ich opiekunów czekało ognisko. Oprócz smażenia kiełbasek uczniowie wzięli udział w konkursach i zabawach, a na koniec otrzymali drobne upominki ufundowane przez Kronopol. Uczniowie zadeklarowali, że jesienią z chęcią powrócą do Zielonego Lasu, by sprawdzić ile budek zostało zamieszkanych oraz czy któraś z nich nie wymaga naprawy przed kolejnym sezonem lęgowym.

GALERIA

Powrót