Jednym z najważniejszych wydarzeń stycznia w województwie lubuskim było oficjalne otwarcie roku jubileuszowego w Kronopolu. W piątek w Żarach i Żaganiu spotkali się przedstawiciele biznesu, polityki i sztuki. Jubileusz Kronopolu uświetnił Koncert Noworoczny oraz uroczysty bankiet z gośćmi i przyjaciółmi spółki.

Koncert Noworoczny

Obchody jubileuszowe rozpoczął Koncert Noworoczny, organizowany przez Kronopol od kilkunastu lat. Już po raz piętnasty w żarskiej Katedrze wystąpili najznamienitsi polscy muzycy. Przy akompaniamencie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka wystąpili: światowej sławy mezzosopranistka Małgorzata Walewska oraz tenor Vasyl Grokholskyi. Koncertu wysłuchało ponad 1000 zaproszonych gości i mieszkańców Żar.

W czasie koncertu wręczono także statuetkę „Człowieka Roku KRONO”. Wyróżnienie otrzymał Stanisław Dobras, wieloletni pracownik Kronopolu, szef produkcji w żarskim zakładzie. Nagrodę osobiście przekazała pani Ines Kaindl-Benes, przewodnicząca rady nadzorczej holdingu Swiss Krono Group, do którego należy Kronopol.

Odznaki Honorowe dla pracowników Kronopolu

Po koncercie goście przenieśli się do Pałacu Książęcego w Żaganiu. Gospodarzem uroczystego spotkania był Maciej Karnicki, prezes holdingu Swiss Krono Group oraz Kronopolu. W czasie imprezy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak wręczyła przedstawicielom Grupy Krono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Marszałek Województwa podziękowała właścicielom firmy za to, że 20 lat temu odważyli się zainwestować w regionie lubuskim. „20 lat temu nikt z nas nie wiedział, jak będzie. Dlatego dzisiaj w imieniu samorządu województwa i nas wszystkich, mieszkańców regionu, dziękuję pani prezes i pani ojcu za podjęcie tej ważnej decyzji, żeby zainwestować tutaj – w zielonej krainie w dorzeczu Odry, na samym południu regionu lubuskiego. Zaufaliście państwo nam  i uwierzyliście, że warto tutaj robić interesy. Myślę, że po tych 20 latach nie zawiedliśmy tego zaufania, a firma Kronopol należy do grona tych, które są rozpoznawalne nie tylko w regionie lubuskim, ale także w Polsce, w Europie i na świecie. Firma Kronopol to jest nasz Lubuski Lider Biznesu” – mówiła marszałek Elżbieta Polak, wręczając prezent pani Ines Kaindl-Benes, prezesowi rady nadzorczej Krono Swiss Group, córce założyciela Grupy Krono.

Odznaki Honorowe poza firmą Kronopol dostali także:

  • Stanisław Dobras
  • Gunnar Arno Josef Geppert
  • Joachim Axel Hasch

Z kolei Maciej Karnicki, prezes Grupy Krono i Kronopolu, otrzymał Odznakę Honorowego Obywatela Województwa Lubuskiego.

Uroczysty bankiet w żagańskim Pałacu

Jedną z atrakcji spotkania w Żaganiu była premiera „Filmu Jubileuszowego” Kronopolu. Jest to obraz tego, jak dzisiaj wygląda Kronopol i ludzie, którzy go tworzą – jakie mają zainteresowania, pasje, wspomnienia związane z firmą. Film wzbudził ogromne emocje, był pełen wzruszeń, a na koniec otrzymał gromkie brawa.
Całość imprezy zorganizowana została pod hasłem „Firma to ludzie”. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy album, opowiadający o wszystkich kluczowych działach Kronopol oraz zestaw do samodzielnego wysiewu drzewka – sosny.
Gościom czas umilał występ zespołu Orkiestra Tomka Szymusia oraz zespołu Me Myself and I. Na parkiecie pojawiły się także profesjonalne pary taneczne, a do dyspozycji świętujących oddano studio fotografii pamiątkowej.

Powrót